Zdraví
a zdravotnictví

Aby člověk zůstal v pohodě a těšil se dobrému duševnímu i tělesnému zdraví, potřebuje dostatek světla, především slunečního. Jeho nedostatek může způsobit celkové oslabení organismu, poruchy spánku a bdění, narušení přirozeného biorytmu a další problémy. Během evoluce jsme se totiž vyvíjeli na slunečním světle, které je pro nás přirozené a cítíme se v něm dobře. Tím, že jsme se z práce venku postupně přesunuli k práci uvnitř, potřebujeme kvalitní umělé osvětlení, které se bude co nejvíce podobat slunečnímu světlu.

Jestliže se venkovní osvětlenost v poledne pohybuje mezi 20 000 a 100 000 luxy, v interiérech většinou naměříme maximálně tisíce luxů, což je v řádu procent. Přitom je všeobecně známo, že potřeba světla s věkem roste. Důležitou roli hraje také sezónnost. V létě máme slunečního světla většinou dostatek, takže naše tělo tolik nestrádá, zatímco na podzim a v zimě je jeho nedostatek znát a u mnohých se projeví tzv. sezónní afektivní poruchou (SAD) nebo sezónní depresí. Díky několika letem výzkumu a praxe jsme zjistili, že s pomocí pravidelné ranní fototerapie mohou pacienti překonat zimní období bez potíží. Fototerapie zde přináší výsledky srovnatelné s antidepresivy.

Zajímavost

Výzkumy také zjistily, že kvalitu života seniorů lze zlepšit, jsou-li senioři přes den vystaveni intenzivnějšímu světlu s výrazným podílem modré složky, podobně jako tomu je u našeho Zdravého světla. Během dne jsou čilejší a samostatnější, snáze se zabaví, nepodřimují, činností se unaví a v noci lépe spí. Kvalitní spánek je klíčem ke kvalitnímu životu a ve stáří, kdy oční aparát propouští méně světla, to platí dvojnásob.

Realizace

Chronobiologická fototerapie, Fakultní nemocnice Brno

MedicoSun EP 6x80W, Medea OP 2x80W, Medea OP 2x35W (atyp 3000 K)

Do psychiatrické kliniky fakultní nemocnice v Brně jsme umístili naše svítidla se zdravým světlem, která využívají pro účely chronobiologické fototerapie. Díky našim světlům může klinika svým klientům nabídnout nové způsoby léčby psychiatrických problémů.

Zubní klinika Ridere, Brno

Amica LED 400, Ella LED 650, DentaSun MD 6 × 54 W

Zubní ordinace MDDr. Martina Smolíka prokoukla v dubnu 2020 díky našemu světlu a nyní se pyšní výborně osvětlenými prostory, ve kterých je pacientům lépe, ať už v čekárně, nebo přímo na zubařském křesle.

Naše světlo se výborně hodí do zubních ordinací, což dokazuje i fakt, že jsme jedním z největších dodavatelů osvětlení do zubních ordinací v ČR. Zdánlivě banální téma jako osvětlení ordinace je ale zásadní pro správnou práci zubařů. Při diagnostice potřebuje stomatolog rozlišovat nejen barvy tkání, tekutin a zubů, ale i barvy různých indikátorů a pomocných materiálů. Při výběru zubních náhrad je třeba stanovit odstín tak, aby na denním světle odpovídal sousedním zubům. Při posuzování pod umělým světlem se pak toto osvětlení musí dennímu co nejvíce podobat, aby výsledek splňoval očekávání pacienta.

Změříme osvětlení ve vašem zdravotnickém zařízení

Některý z našich vyškolených pracovníků navštíví vaše zařízení, změří intenzitu světla a poradí vám, jak lze světelné dispozice vylepšit.

Zpracujeme návrh osvětlení pro vaši ordinaci či jiné zařízení

Na základě měření našeho pracovníka vyhotovíme kompletní návrh osvětlení pro vaši ordinaci či jiné zařízení.

Dodáme vám plnospektrální zdroje pro vaše svítidla

Do všech svítidel, která navrhneme do vašeho zařízení, dodáme plnospektrální zdroje, které zajistí dostatek zdravého světla.